Orgány, ktoré sa priamo podieľajú na detoxikácii organizmu sú pečeň, obličky, pľúca, celý lymfatický systém a koža. Koža je najväčší orgán tela. Jej hlavnými úlohami je ochrana tela pred vonkajším prostredím, termoregulácia, absorbovanie látok, zmyslové vnímanie a samozrejme vylučovanie. Viete ako je možné očistiť telo cez pokožku?
Detoxikácia pokožkou sa považuje za jeden z krokov očisty tela. Pot a maz sú prirodzené spôsoby, akým sa telo zbavuje škodlivín cez kožu.
Zdravotné problémy, nedostatočná funkcia orgánov alebo ich zanesenie škodlivými látkami sa často najskôr prejaví na koži v podobe ekzému, akné, žihľavky, škvŕn, opuchov, citlivej pokožky, celulitídy, zvýšeného potenia, lupín, hlbokých vrások a iných.
Zanesené telo vám dáva podľa postihnutých orgánov signály na rôznych miestach, napríklad:
- obličky – kruhy a opuchy pod očami, čelo, koža medzi prstami, uši,
- pečeň – oblasť medzi obočím, nechty, lakte,
- hrubé črevo – brada,
- žalúdok – oblasť nad hornou perou, stred nosa.
Pozor by ste si mali dávať aj pri výbere kozmetiky. Platí, že rovnako ako koža dokáže toxíny vylučovať ich vie aj absorbovať.
Našli ste v predchádzajúcich riadkoch svoje problematické miesto? Doprajte telu detox aj cez pokožku! Využiť môžete aj tieto techniky:
Detoxikačný kúpeľ
Ako to funguje? Nič jednoduchšie ako kúpeľ snáď neexistuje. Počas kúpeľa sa otvoria póry, prekrví organizmus a aj keď to nevidíte, dochádza k poteniu a vyplavovaniu toxínov z tela.
Pred kúpeľom vypite dostatok čistej vody. Hydratované telo dokáže lepšie odbúrať toxíny. Napustite si vodu v teplote približne 37 – 39 °C po dobu 30 minút. Kúpeľ robte tesne pred plánovaným spánkom. Je pravdepodobné, že uvoľnený a vyčistený zaspíte ako bábätko. Celkovú atmosféru doplňte sviečkami z včelieho vosku alebo minerálnymi liečivými kameňmi. Za zmienku stojí turmalín, tigrie oko, záhneda alebo krištáľ.
Počas kúpeľa môžete lymfatickému systému dopomôcť jemnou masážou. Kúpeľ ukončite pomaly a postupne. Roztiahnuté cievy a zmena krvného tlaku môže spôsobiť mierne točenie hlavy.
Vyskúšajte tieto recepty na prísady, ktoré si môžete do kúpeľa pridať: 1hrnček morskej soli, 1 PL zázvora, esenciálny olej citrónová tráva, 10 PL medu
alebo:
½ hrnčeka ílu, ½ hrnčeka himalájskej soli, 2 PL kokosového olej, 7 kvapiek esenciálneho oleja kadidlo
Čistenie peelingom
Upchaté póry je nutné vyčistiť a to nielen na tvári, ale tiež po celom tele a vo vlasovej časti. Pravidelné čistenie pórov zabezpečí lepšie prekrvenie a dýchanie kože. Citlivá vrchná vrstva pokožky potom má priestor regenerovať sa a vstrebať výživné látky zo zábalov, kúpeľov a masáží.
Efekt odstraňovania odumretých buniek a mazu vám zaručí morská soľ v spojení s kvalitným za studena lisovaným olejom. Ak vás soľ omrzí, vymeňte ju za jemne mletú kávu. Takéto čistenie robte 1 až 2-krát týždenne.
Saunovanie
Počiatky tejto detoxikačnej techniky v podobe v akej ju poznáme dnes (drevená vyhrievaná miestnosť) sa datuje už od obdobia pred naším letopočtom. S obľubou ju využívali na severe Európy a v Rusku. Vyberať môžete medzi rôznymi druhmi – suchá sauna, parná, infrasauna. Pozitívne vplyvy na zdravie sa znásobia použitím solí, prírodných silíc (napríklad kadidlo) alebo bylín. Fakt, že saunovanie organizmus čistí bol potvrdený aj výskumami potu, v ktorom vedci našli aj ťažké kovy, kyseliny, tuky a odumreté bunky.
Hlavným dôvodom, prečo je sauna považovaná za prospešný spôsob detoxikácie je to, že stimuluje funkciu potných žliaz a prekrví organizmus i pokožku. Okrem toho:
- čistí dýchacie cesty,
- podporuje obranyschopnosť,
- uvoľňuje telo od psychického napätia.
Využívanie sauny nepreháňajte. Optimálne je sa vypotiť raz za týždeň, maximálne však dvakrát.
Masky a zábaly
Medzi jednotky v detoxikácii cez pokožku patrí morské bahno, med, bentonitový íl, šťava z aloe vera, škorica, himalájska a morská soľ, zázvor, prírodné antioxidanty s vysokým obsahom vitamínu C.
Zábaly môžete robiť na celú plochu tela alebo iba určitú časť, napríklad chodidlá. Zmes vždy nahrejte na teplotu, ktorá vám bude príjemná a aplikujte na telo. Ak je to možné, zabaľte potreté miesta do potravinovej fólie, prikryte sa a udržujte telo v teple. Zábal nechajte pracovať 20 minút. Túto formu očisty voľte raz týždenne.
Masáž pri detoxikácii
Masírovanie je výborný spôsob ako podporiť činnosť lymfatického systému a tým dopomôcť rýchlejšiemu uvoľňovaniu škodlivých látok z tkanív. Na detoxikáciu je vhodná každá masáž ale jednotkou je rozhodne tá lymfatická. Terapeut podľa presne určených pohybov stimuluje činnosť systému, ktorý je priamo zodpovedný za odvádzanie škodlivých látok z tela.
Nemáte doma zručného maséra a na pravidelné masáže k odborníkom nemôžete chodiť? Naučte sa masírovať sa samy – napríklad dlane, chodidlá, uši, tvár. Alebo odhoďte zábrany a prejdite sa bosý po tráve. Príroda urobí masáž za vás.
Výborným domácim prostriedkom na masírovanie je med rozpustený vo vodnom kúpeli. Spolu so škoricou a citrónovou šťavou vám zaručí dokonalý čistiaci efekt.
Na masírovanie mimo kúpeľa (tzv.nasucho) odporúčame použiť sisalovú rukavicu, ktorá odstraňuje odumreté bunky, pomáha prekrviť telo a zbavuje ho toxínov.
Pitný režim
Dodržujte pitný režim. Pre pokožku je hydratácia zvnútra dôležitá a dostatok tekutín pomáha vyplavovať z tela škodliviny. Pripravte si pohár alebo fľašu a dbajte na pravidelné prijímanie tekutín minimálne 2-3 dcl každú hodinu. Uprednostnite čistú vodu, ktorú môžete obmieňať s bylinnými čajmi alebo čerstvými ovocnými a zeleninovými šťavami.
Trh ponúka aj pomôcky na detoxikáciu cez pokožku. Aké sú to?
- detoxikačné matrace,
- náplasti,
- ionizačné nádoby
Na tieto detoxikačné techniky si vyhraďte dostatok času. Relaxovanie vám zabezpečí aj psychickú pohodu, príjemné pocity a prílev energie. Výsledok čistenia sa dostaví v podobe zlepšenia vnútorného zdravia i zovňajška. Pamätajte však na fakt, že detoxikácia by sa mala chápať ako komplex niekoľkých krokov, ktoré je dôležité prepojiť.
Dajte jedom zbohom!