Hoci sa snažíme komunikovať s každým účastníkom a záujemcom o detoxikačný pobyt individuálne, predsa len sa nájdu otázky, ktoré sa opakujú veľmi často. Nech sa páči, prečítajte si naše odpovede :
- Ako často absolvovať detoxikačný pobyt a v ktorých ročných obdobiach ho najviac odporúčate?
Z preventívneho hľadiska by som odporučila absolvovať detoxikačný pobyt raz ročne. Minimálne 1 z 52 týždňov roka venovať sebe a svojim potrebám, dopriať telu odľahčenie, zregenerovanie a oddych. Má to obrovský vplyv na psychiku aj telo. Ak vás trápia zdravotné problémy – či už je to vypadávanie vlasov, zápcha, nadváha, bolesti kĺbov a pod, odporúčam každé 3-4 mesiace alebo podľa potreby. Sami budete vidieť ako sa váš stav zlepšuje a kedy cítite, že by bolo fajn pobyt zopakovať. Čo sa týka ročných období – každé má niečo do seba. Na jar je detoxikácia vhodná z dôvodu, že dobre naštartuje organizmus, počas leta sa najlepšie znáša, nakoľko nám aj tak nechutí veľmi jesť. Jeseň je rovnako dôležitá, napriek tomu, že ľudia počas nej detoxikáciu zanedbávajú. Pravda však je, že čo nevyčistíte z tela na jeseň, to vo vás drieme celú zimu a na jar vzklíči z toho to, čo ste na jeseň zasiali.
- Prečo nerobíte detoxikácie v zime?
Organizmus v zime má odpočívať tak ako to vidíme všade v prírode, telo je slabšie a prirodzene sa zaobľuje. Samozrejme, jednodňová hladovka vôbec nie je na škodu, skôr naopak. Týždňová detoxikácia na surových šťavách však môže narobiť viac problémov ako úžitku! Telo nám môže „zachladnúť“, prirodzene skôr potrebujeme varené a dusené teplé jedlo. To môže viesť k žalúdočným problémom, aj ku problémom s trávením, vylučovaním a to má dôsledok na celý organizmus. Preto detoxikačné pobyty v zime neorganizujeme a neschvaľujeme, organizáciu hladovkových pobytov v zime považujem iba za vyhodené peniaze, ktoré môže mať navyše a v prvom rade dopad na vaše zdravie.
- Na každom termíne bude program zhruba rovnaký?
Samozrejme, že nie 🙂 Už aj preto, že na pobyt sa vracajú aj tí istí detoxikujúci. Program je vždy trošku iný, ale vždy pestrý. Na pobyte sa zúčastňuje aj niekoľko ďalších prednášajúcich okrem mňa, preto pre ich časovú vyťaženosť nie je možné zabezpečiť, aby boli na každom detoxikačnom pobyte. Zaručujem však, že na každý pobyt pozvem takých prednášajúcich, ktorí vás zaujmú a ktorí sú inšpiráciou aj pre mňa a plne im dôverujem. Pobyty pre pokročilých sú pre tých, ktorí už s nami absolvovali aspoň jeden pobyt a čaká ich „nadstavbový“ program 🙂 Inak samotný pobyt čo sa týka organizácie bude + – rovnaký – vždy bude na šťavách bez jedla, veľa pohybu vo forme prechádzok a veľa rozprávania o zdraví a o živote 🙂
- Ako sa bude riešiť v rámci pohybu, jógy, dlžky trasy túry prípadná väčšia veková rozdielnosť zúčastnených na pobyte?
Na pobyte je veľmi skúsená certifikovaná učiteľka jógy, ktorá ovláda viac druhov jógy, začneme zľahka najmä správnym dýchaním bez toho, aby sme si dávali nohy až za ucho :)) Teda úplne najjednoduchšie asány, ktoré majú však na psychiku a telo rovnako veľký účinok ako keď robíte ohromujúci mostík nad bralom kvôli dobrej fotke 🙂 Prechádzky sú neoddeliteľnou a najdôležitejšou súčasťou detoxikácie, preto je nevyhnutné, aby sa človek vôbec dokázal pohybovať. Prvý deň zvolíme len pomalú prechádzku, následne uvidíme, či dĺžku trasy natiahneme. V každom prípade, každý si môže riešiť program po svojom – teda aj výber trasy, rýchlosť chôdze, môže prechádzku nahradiť masážou..
- Pobyt bez jedla – len čaje, šťava a voda – znie to super, vždy som to chcel vyskúšať, ale doma sa to nedá. Nebojíte sa rôznych negatívnych reakcií tela? Každý organizmus predsa môže reagovať ináč (určite to závisí aj od veku), ako znáša niečo také ten, ktorý ešte nikdy pôst nedržal?
Ja za seba sa nebojím 🙂 Ak by do toho mal ísť niekto so strachom, tak rozhodne odporúčam takýto pobyt odložiť na čas, kedy sa na to bude cítiť a bude mať pocit, že to potrebuje. Strach z toho, či nebudem hladný je normálny, strach, aby sa mi niečo nestalo, normálny nie je, vtedy pobyt neodporúčam, nakoľko naň človek nie je psychicky pripravený. Dôležité je povedať, že každý ide na pobyt na základe svojho rozhodnutia a ak má potrebu, mal by sa poradiť aj s lekárom. Na pobyt neberieme tehotné ženy, deti, cukrovkárov, ľudí po nedávno prekonanej mŕtvici. Z mojich dlhoročných skúseností s pôstami však môžem povedať – ak ste (relatívne) zdravý – takýto pôst na šťavách vám nemôže ublížiť a váš organizmus ho zvládne. Ba čo viac – váš organizmus omladne!
- Môžem si zobrať aspoň trochu orieškov alebo jabĺčko?
Môcť – môžete ALE neodporúčam!! Resp. v tomto prípade odporúčam radšej zostať doma a peniaze venovať na Dobrého anjela. Pri detoxikácii bez tuhej stravy ide o to, že žalúdok prestane prijímať tuhú potravu a vlákninu. Po cca 2 dňoch si na tento stav žalúdok zvykne a prirodzene obmedzí svoju činnosť ako aj tvorbu žalúdočných štiav. To je moment a dôvod, kedy prestávate byť hladní. Akonáhle do žalúdka opäť prijmete tuhú potravu (napr. jabĺčko alebo 3 oriešky tajne zabalené v kufri), žalúdok začne nanovo pracovať. Je to stav, kedy ani nedržíte pôst ani nejete normálne, čo je tou najhoršou variantou, nakoľko svoje telo doslova šokujete a trápite a výsledkom bude v lepšom prípade jojo efekt, v horšom narušenie zdravých návykov prijímania potravy a emocionálne výčitky z dôvodu nedodržania vášho predsavzatia. Pocity viny majú potom priamy vplyv na vašu slezinu a žalúdok a to nielen z pohľadu čínskej medicíny.
- Cena pobytu je za izbu alebo za osobu?
Cena pobytu je za jednu osobu a za jeden detoxikačný pobyt. Vybrať si môžete ubytovanie samostatne (za príplatok uvedený pri konkrétnom detoxikačnom pobyte) alebo na 2-3 lôžkovej izbe s ďalším detoxikujúcim.
- Môže ísť na pobyt aj osoba mladšia ako 18 rokov?
Pobyt malých detí na pobyte nepovoľujeme, nakoľko na pobyte by ste sa mali venovať sami sebe. V prípade starších detí -16-18 rokov, je táto možnosť len v doprovode dospelej osoby a po konzultácii s Miriam – potrebujeme vedieť v akom stupni vývoja sa takéto dieťa nachádza – vek, váha, výška, menštruačný cyklus a pod. Prípadne vieme upraviť stravu na pobyte podľa našich odporúčaní.
- Môžem u vás absolvovať pobyt aj čisto na vode ? Bez štiav a čajov?
Ak svoje telo už poznáte a robíte si takúto detoxikáciu aj doma, tak určite. Bežne sa na pobytoch stáva, že po 2-3 dňoch nepotrebujú detoxikujúci už ani liter štavy, ktorú dostávajú. Riedia ju vodou stále viac až automaticky prechádzajú len na čistú vodu. Je to bežný a prirodzený jav, u niektorých vyslovene žiaduci a cítia to tak aj sami.
- Aký je rozdiel v pobyte pre pokročilých a pre začiatočníkov?
Na pobyte pre začiatočníkov začíname od nuly – hneď v prvý deň vysvetľujeme fungovania procesu detoxikácie a naučenie detoxikačných techník , ktoré sa používajú počas pobytu. Tomu prislúchajúce prednášky na všetkých úrovniach. Predsa len človek, ktorí zažíva prvýkrát obdobie nejedenia má viac otázok, nejasností a možno aj neistotu, nováčikom sa preto vždy venujeme oveľa viac.
Na pobyte pre pokročilých, ktorí s nami absolvovali detoxikačný pobyt sa venujeme zdraviu, prednáškam a aktivitám viac do hĺbky. Naši absolventi s nami už pobyt zažili, poznajú reakcie svojho tela a poznáme sa navzájom. Nemusíme sa zdržovať vysvetľovaním základných vecí a zostáva tak priestor na nové vedomosti a nových prednášajúcich, aby sa im program neopakoval. Pobyt už nie je len ozdravný, ale do veľkej miery aj relaxačný a viac zábavný, keďže sa na pobyte opakujú účastníci, ktorí sa už poznajú 🙂
Ak ste absolvovali už detoxikáciu u niekoho iného, stále ste pre nás adept do skupiny pre začiatočníkov. Mnohí absolventi nám povedali, že hoci predtým zažili viac detoxikačných pobytov, až tu sa dozvedeli informácie, ktoré im chýbali a boli potrebné pre absolútnu spokojnosť. Ďakujeme, že nám dôverujete, že vieme, prečo to robíme 🙂
Pokročilí sú samozrejme vítaní aj na pobytoch pre začiatočníkov. Zopakovať si niekedy veci od základu vôbec nezaškodí. Prípadne sa počas prednášok, ktoré ste už absolvovali, môžete venovať svojmu individuálnemu programu – dať si masáž, alebo navštíviť saunu 🙂
- Som alergik na ovocie a zeleninu, môžem absolvovať pobyt na vašich nepasterizovaných šťavách?
Môžete, ale musíte nás o tom vopred informovať. V dotazníku je potrebné presne vyšpecifikovať vaše alergie, na základe toho vám zostavíme čerstvé šťavy. Ak to nie je kvôli obmedzeniam ovocia a zeleniny možné, dostanete najskôr pasterizované šťavy a keď sa telo po cca 4 dňoch začne čistiť, pridáme postupne a pod dohľadom po dúškoch z čerstvých štiav. Zatiaľ odchádzali detoxikujúci z pobytu vždy s tým, že ani alergikom šťavy problém nerobili 🙂
- Čo v prípade nepriazne počasia?
Dobrá otázka. Počasie neovplyvníme a chodiť jednoducho musíme, aby bola detoxikácia účinná a úspešná. Takže pohybovať sa v prírode budeme za každého počasia – sneh, dážď, krúpy, vietor aj pri horúčave. Pripravte sa na to pri balení na váš detoxikačný pobyt 🙂
- Vy budete predpokladám na každom pobyte?
Áno 🙂 Som garantom pobytu a budem vás sprevádzať pri všetkých aktivitách a prednáškach. Budem k dispozícii na osobné poradenstvo, na konzultácie o zdraví, rada vám odovzdám moje skúseností s detoxikačnými technikami a budem vám oporou vo všetkom, čo bude v mojich kapacitách.
- Počas prednášok budeme stále vonku?
Prednášky budú len vo večerných hodinách cca od 18:00, ak bude príjemne, budeme pod krytou terasou, ak bude chladno, tak v penzióne.
- Myslíte, že je lepšie prísť na ozdravný pobyt vo dvojici ?
Určite je fajn, ak máte parťáka, s ktorým sa podržíte a porozprávate. Čo nepovažujem za celkom ideálne je ubytovanie na izbe osamote. Padne veľmi dobre, ak si máte s kým povedať na izbe, či mu tiež rovnako škŕka v žalúdku, či sa mu tiež snívalo o klobáse alebo ponadávať, že vás z toľkej chôdze bolia nohy 🙂
Ak však prídete sami, určite na pobyte stretnete veľa zaujímavých bytostí s ktorými si budete mať čo povedať a nadviažete priateľstvá možno aj na celý život 🙂
- Budeš na šťavách spolu s nami?
Odpoveď je NIE 🙂 Jednak preto, že pôst si robím niekoľkokrát ročne a hlavne: Ak človek detoxikuje takýmto spôsobom, môže prvé dni cítiť nekomfort s tým spojený. Zároveň človek, ktorý takýmto pôstom prechádza by sa mal venovať v plnej miere sebe – odpočinúť si vtedy, kedy to potrebuje, dať si masáž práve vtedy keď má na to náladu, cvičiť kedy a ako chce a prejsť sa, keď to tak cíti a neprispôsobovať sa rodine, deťom a všetkým naokolo. K takémuto pôstu sa dostanete väčšinou len raz za rok a chcem aby ste si ho užili a aby bol o vás. Nechcem sa počas pobytu venovať sebe ale VÁM. Byť vám k dispozícii a nablízku, keď to budete potrebovať, poradiť a vysvetliť procesy, ktoré sa budú diať v organizme – aby ste neboli prekvapení, znechutení, či aby nezvíťazila slabá vôľa. Toto je váš týždeň, nie môj 🙂
- Dá sa detoxikácia na šťavách robiť aj doma?
Samozrejme, ak máš na to pevnú vôľu a priestor, tak určite. Detoxikácia organizmu však nie je len o tom, že si na 7 dní odopriete tuhú stravu a budete si odšťavovať ovocie a zeleninu. Je to celý komplex vecí, ktoré by ste počas týchto dní mali venovať svojmu telu a psychike – mať ráno čas na detoxikačné techniky, ktoré podporujú lymfatický systém a očistu cez pľúca, obličky, črevá aj pokožku. Mať čas na dostatok pohybu a dlhé prechádzky, počas ktorých sa uvoľňujú toxíny z tela ľahšie a nepociťuješ tým nepríjemné sprievodné javy ako migrénu, či bolesti žalúdka. Počas detoxikácie ide aj o absolútny relax, oddych a dostatok spánku – aj počas dňa ak to potrebuješ. Dopriať si masáže, ktoré pri detoxikácii významne pomáhajú, emočne detoxikovať v tichu a pri meditáciách. Náš psychický a fyzický svet sú prepojené nádoby a všetci dobre vieme, že každá choroba je chorobou človeka a jeho psychiky, nie orgánu. Ak sa dokážeš doma venovať týždeň len sebe a týmto aktivitám, bez toho, aby si musel variť pre rodinu, či riešiť bežné denné starosti, choď do toho. Ak takú možnosť nemáš, pridaj sa k nám. Detoxikovať v skupine rovnako zmýšľajúcich ľudí je neoceniteľné 🙂
- Je vôbec detoxikácia potrebná? Čítal/la som , že je to zbytočnosť a telo vie detoxikovať samo…
Rozhodne súhlasím s tým, že telo vie za normálnych okolností detoxikovať samo – dôkazom toho je, že denne odvádza z nášho tela moč, stolicu, pot a pod. Problémom je, ak ho zaťažujeme viac ako samo stíha pracovať – lieky, cigarety, cukor, nevhodná skladba a pravidelnosť stravy, znečistené ovzdušie, ovocie a zelenina, ktoré sú vitamínovo chudobné, chémia v potravinách, chémia v kozmetike, STRES a rýchly životný štýl. Ak by tieto naše neduhy dokázalo telo odstrániť samé, tak ľudstvo nerieši také problémy ako zápchy, vypadávanie vlasov, nadváhu, peľové či potravinové alergie, srdcovocievne ochorenia, aknóznu pleť v tridsiatke, kožné problémy, problémy s imunitou a mnohé iné. Medicína ohromne pokročila a vieme transplantovať aj tie najdôležitejšie orgány ale nevieme si pomôcť s obyčajnou zápchou, či neprekonateľnou únavou. Niekde asi bude chyba a asi bude v človeku a nie v ľudskom tele, ktoré považujem za úžasný samoregeneračný orgán. Práve toto chceme ukázať na detoxikačných pobytoch – ako sa človek cíti v zdravom odľahčenom tele, ako razom miznú problémy s nespavosťou, či podráždeným žalúdkom a alergiami. A hlavne viem, že človek, ktorý už podobnú detoxikáciu zažil, už viac o potrebnosti detoxikácie nepochybuje. Naopak, ak vidím oponenta, hneď viem, že ide o teoretika, ktorý vlastne ešte neskúsil byť týždeň len na šťavách bez jedla 🙂
- Prečo sa v rámci detoxikačných pobytov robia meditácie a prednášky o emočnej detoxikácii? Nie je to príliš „ezoterické“? Chcem vyčistiť len telo…
Detoxikáci je účinné len vtedy ak sa vykonáva na troch úrovniach: detoxikácie tela, mysle a duše. Všetky tieto 3 zložky sú na sebe závislé, preto by sme ich dôležitosť nemali podceňovať. To, že očistím naše telo ale so psychikou nič neurobíme, je rovnaké ako by sme sa sprchovali len do pol pása. Vnútorná očista je rovnako dôležitá ako vonkajšia a naopak. Povedala by som, že na konci pobytu pochopíte, že je príjemné cítiť sa ľahšie a čistejšie, ale dôležitejšie je, že sa vám zrazu vyčistia aj emócie, nazeranie na svet a problémy, s ktorými sa stretávate, budete vidieť jasnejšie riešenia a ľahšie vykonávať zmeny na ktoré ste sa nevedeli odhodlať.
- Kedy budem platiť úhradu za pobyt ? Je potrebné platiť aj zálohu? Je vratná ?
Do 5 dní od odoslania prihlášky cez stránku www.detoxpobyt.sk vám potvrdíme prijatie prihlášky a vyzveme vás na úhradu zálohy vo výške 200€ (aj keby to malo byť 5 mesiacov pred pobytom). To bude znamenať 100%tnú rezerváciu vášho miesta z našej strany. 6 týždňov pred pobytom vás vyzveme na úhradu doplatku za pobyt. Záloha ani doplatok nie sú vratné, prečítať si o tom môžete v obchodných podmienkach (obchodné podmienky TU). Na každý pobyt však evidujeme dosť náhradníkov, ktorí sa na pobyt nedostali a majú oň záujem. Akonáhle teda budeme mať za vás platiaceho náhradníka, platbu vám vraciame späť. Zatiaľ sa nám to celkom darí 🙂
- Čo to znamená byť na pobyte náhradníkom, v prípade, že sú všetky miesta obsadené ?
V prípade, že pri konkrétnom termíne detoxpobytu je uvedené, že je OBSADENÝ ale môžete sa prihlásiť ako náhradník, znamená to, že vás budeme evidovať ako náhradníka na pobyt. Veľmi často sa stáva, že si záujemcovia musia pobyt posunúť alebo zrušiť z rodinných či pracovných dôvodov a vy sa tak môžete dostať na pobyt, ktorý ste mali vyhliadnutý. Niekedy sa tak stane mesiac pred pobytom, niekedy len týždeň. Treba byť na túto možnosť pripravený, alebo rovno do prihlášky napísať poznámku, že máte záujem o miesto náhradníka len v prípade ak to bude minimálne 2 týždne pred pobytom (aby ste si napríklad mohli vybaviť dovolenku, či zorganizovať rodinu ) alebo napíšete, že ste bez obmedzenia a viete sa pripraviť zo dňa na deň 🙂
- Bývam v blízkosti penziónu, kde sa bude konať detoxpobyt. Môžem na pobyt dochádzať?
Na základe skúseností dochádzanie na pobyt , hoci len z vedľajšej ulice, neodporúčame a to z niekoľkých dôvodov:
1. Program nám niekedy neplánovane končí aj po 22:00. Ísť čerstvo odmeditovaný alebo ospalý mimo penziónu nemusí byť príjemné.
2. Ranný program začína cca okolo 8:00 , detoxikujúci však majú svoj vlastný budíček pred siedmou aby si stihli urobiť všetky detoxikačné aktivity. Dochádzanie by znamenalo ešte skoršie vstávanie.
3. Počas dňa máme približne 2 hodiny okolo obeda na relax (spánok na izbe, masáž a pod.) To znamená okrem ranného a večerného dochádzania ďalšie dochádzanie počas obeda.
4. V neposlednom rade detoxikácia ako proces znamená, že sa odstrihneme od nášho zaužívaného prostredia – potravinových lákadiel, ktoré nás doma čakajú, starostí, ktoré s doma preberajú, atmosféra v rodine a pod. Podľa mojich skúseností je byť v cudzom prostredí počas celého pobytu to najviac čo môžete urobiť. Ak sa nachádzate blízko penziónu, naopak odporúčam zvoliť pobyt, ktorý robíme na práve čo najďalej, aby ste spoznali aj nový kraj a prírodu.
5. Ak sa napriek tomu rozhodnete pre dochádzanie na pobyt, kontaktujte nás mailom a vypočítame vám cenu pobytu bez ubytovania.
- Viem faktúru za detoxikačný pobyt použiť na uplatnenie si rekreačného poukazu u svojho zamestnávateľa ?
Samozrejme. Ak váš zamestnávateľ takúto možnosť poskytuje (podľa zákona zamestnávateľ, ktorý zamestnáva viac ako 49 zamestnancov má povinnosť poskytnúť
Už v prihláške na pobyt máte uvedenú kolónku, či budete faktúru za pobyt používať u svojho zamestnávateľa na využitie rekreačného poukazu. Na základe kladnej odpovedi dostanete hneď na pobyte opečiatkovanú faktúru so všetkými náležitosťami potrebnými na uplatnenie poukazu u zamestnávateľa. Ostatní detoxikujúci dostanú faktúru mailom.