Na svete prakticky nenájdete bylinu, ktorá by nemala svoje využitie. Každá z nich pomáha riešiť choroby a rôzne fyzické i psychické problémy. Niektoré nám príroda venovala preto, aby sme svoje telo mohli očistiť od všetkého zlého. Viete ktoré byliny z našich lesov a lúk môžete použiť pri detoxikácii?
Pre bylinky a rastliny vhodné na čistenie tela nemusíte chodiť ďaleko. Väčšinou sa stačí poobzerať okolo seba. Ruku hore, kto na záhrade nebojuje s púpavou alebo žihľavou?
Detoxikácia pomocou bylín je prirodzená, účinná, dostupná a jednoduchá. Väčšina z týchto prírodných upratovačov je dokonca považovaná za burinu a bežne o ne zakopávame niekoľko krát denne.
Ktoré byliny majú detoxikačné účinky?
Pŕhľava dvojdomá
Kráľovná polí, lúk, lesov a záhrad, často označovaná za otravnú burinu -to je Pŕhľava dvojdomá alebo inak žihľava. Pomenovanie burina si rozhodne nezaslúži, pretože žihľava je považovaná za pŕhlivý všeliek.
Čo všetko dokáže detoxikovať?
- čistí a riedi krv,
- čistí obličky, pečeň, močové cesty.
Žihľava je výnimočná vysokým obsahom železa, horčíka, vápnika, vitamínu C, B a A. Okrem toho obsahuje dôležité kyseliny, triesloviny a chlorofyl. Okrem čistiacich účinkov tak pomáha aj proti chudokrvnosti a zápalom. Pozitívne vplýva na ľudí s alergiou a kožnými problémami, podporuje metabolizmus a pomáha regenerovať bunky. Pŕhľava je mimoriadne vhodná aj pre diabetikov, pretože jej pravidelné užívanie znižuje hladinu cukru v krvi.
Najväčšiu silu majú na jar mladé výhonky rastlinky. Čaj si môžete pripraviť priamo z čerstvých lístkov a zvyšok úrody starostlivo usušiť do zásoby. Pre dokonalé prečistenie tela sa odporúča piť 3 šálky žihľavového čaju po dobu 3 týždňov. Pozor, potom si dajte v pití prestávku!
Ak vás čaj omrzí, vyskúšajte pŕhľavovú polievku, prívarok alebo nátierku. Typické pŕhlenie sa stratí sparením rastlinky.
Púpava lekárska
Púpava je postrachom každého záhradkára, ktorý sa snaží o dokonale zelený trávnik. Vedeli ste ale ako veľmi je pre nás užitočná?
Toto žlté zlato je plné vitamínov A, B, D, K, minerálov ako železo, vápnik, zinok, draslík, meď, kyseliny listovej a vlákniny.
Na liečenie sa dá žúžitkovať celá rastlinka – kvety, listy, stopky i koreň.
Účinky púpavového čaju sú:
- čistí telo od toxínov – najmä obličky, močový mechúr a krv,
- stimuluje činnosť pečene,
- znižuje krvný tlak, podporuje trávenie a odkysluje žalúdok,
- pôsobí ako prevencia proti rakovine.
Mladé púpavové listy a kvietky môžete pokojne pridať do šalátov, smoothie alebo na chlebík.
Rebríček obyčajný
Rebríček môžete poznať pod ľudovým názvom myší chvost. Pri detoxe vás odvodní a prečistí obličky spolu s celým močovým aparátom. Nezabúdajte preto na pravidelný pitný režim.
Myší chvost je vhodný aj na:
- prečistenie krvi,
- podporu imunity, srdca a ciev,
- riešenie problémov s menštruáciou a kožných problémov.
Pýr plazivý
Pýr plazivý zväčša nájdete ako jednu zo zložiek čajových detoxikačných zmesí. Aj táto bylina má silné močopudné účinky. Čistí krv, žlčník, slezinu, močové cesty aj pečeň. Obsahuje minerály, vitamíny A a B, silice, triticín a iné.
Rastlín, ktoré majú čistiaci účinok je omnoho viac. Vyskúšať môžete aj koreň Lopúcha, mladé výhonky Brezy, Vres, Nechtík lekársky, Potočnicu lekársku, Lucernu siatu, Ibiš a mnoho ďalších.
Aj keď dnešný článok upriamuje pozornosť skôr na detoxikáciu pomocou čajov, niektoré byliny sa na čistenie tela využívajú v iných formách. A preto nesmieme zabudnúť na silákov –Cesnak medvedí a Pestrec mariánsky.
Pre niekoho je práve Cesnak medvedí skutočným symbolom jari. Na miestach kde rastie ho spravidla nájdete skôr po čuchu, až potom ho uvidíte. Lesom kde rastie sa totiž tiahne výrazná, cesnaková aróma. Táto mimoriadne univerzálna rastlinka čistí žalúdok, obličky, močové cesty, črevá aj krv a to dobre poznajú medvede, ktoré si naň po dlhom zimnom odpočinku chodia pochutnávať. Okrem toho poupratuje aj vo vašich pľúcach a prieduškách. Ak patríte medzi fajčiarov je dobré vedieť, že medvedí cesnak znižuje vplyv škodlivého nikotínu na telo.
Medvedí cesnak má silné antibakteriálne účinky, zmierňuje problémy so spánkom, podporuje pamäť a zdravie ciev.
Najväčšia sila Pestreca mariánskeho je ukrytá v jeho semenách, ktoré sa konzumujú rozdrvené. Pestrec upratuje v pečeni a zároveň sa stará o regeneráciu žlčníka.
Očista bylinnými čajmi vám ponúka 2 varianty:
- Čaj z jednej byliny – výhodou je že si bylinku môžete natrhať sami a zber vám zabezpečí aj psychickú očistu v prírode, ušetríte peniaze a viete na akom mieste rástla.Pozor si dávajte na dávkovanie byliny a v prípade ak trpíte nejakým ochorením, poraďte sa o vhodnosti danej byliny s odborníkom. Nie každá bylina je vhodná pre každého. Napríklad ak trpíte poruchou zrážanlivosti krvi, nesiahajte po bylinách ktoré riedia krv.
- Namiešané detoxikačné zmesy – obsahujú zmes bylín s čistiacim a regeneračným účinkom, uvedené je presné dávkovanie a spôsob prípravy.
Vaše telo začalo vysielať varovné signály a vy premýšlate, akým spôsobom ho očistiť? Ak sa vám zdá byť detoxikácia čerstvými zeleninovými a ovocnými šťavami nad vaše sily, skúste očistu bylinami. Je dostupná, lacná a príjemná. Kombinácia bylinných zmesí a zdravého jedálnička je tiež jednou z foriem očisty tela.