Ak ste práve dojedli, článok je na túto chvíľu ako stvorený. Keďže máte plné bruško, slová ako hladovka, pôst a dni bez jedla vás momentálne nevystrašia. Všetci máme od prírody a z nie tak dávnych dejín v génoch zakódované informácie o tom, že kvôli nedostatku potravy môžeme od hladu umrieť. Tento strach je správne nastavený, no ak sa jedná o dobrovoľné, liečebné hladovanie, kedy na prerušenie pôstu stačí otvoriť chladničku, je náš strach iba v hlave.
Hladovanie môžeme zahájiť z rôznych dôvodov. Môže tu ísť hlavne o detoxikáciu teda očistu tela, vo forme dlhodobých pôstov ale aj o dočasné formy ako napríklad jarná očista. Naši predkovia prirodzene poznali kedy sú najvhodnejšie obdobia na detox. Sú to najmä obdobia jari a jesene. Na jar sa očisťovali z prebytočných zásob zo zimy, v jeseni naopak „upratali dom“ pred zimou. No dnešná doba, zhon a stres spôsobili, že už akosi zabúdame na tieto rituály. Jednoduchá očistná kúra v podobe 40 dňového pôstu pred Veľkou Nocou, kedy ešte naši starí rodičia jedli striedmo a bezmäsitú stravu. Niektorí kresťania ešte dodnes zachovávajú nielen tento zvyk, ale vzdávajú sa mäsa jeden krát v týždni. Ktovie koľko civilizačných chorôb by nemalo také následky, keby sa aspoň tieto zvyky dodržiavali.
Väčšina z nás si spomenie na svoje telo a vnútro až v hodine dvanástej. Nejeme už preto, lebo sme hladní, ale iba tak z pôžitku. Kedysi ľudia zvykli pred jedlom pošepkať ďakovnú modlitbu za jedlo, ktoré môžeme jesť. No stačili sa vystriedaťiba dve generácie a na ozajstný hlad a jedlo ako dar sme zabudli.
Ak ste prešli všemožnými diétami a nemáte silnú vôľu dodržiavať takúto stravu každý deň, možno práve kontrolovaný-jednodňový pôst môže byť pre vás riešenie. Hladovanie podobne ako urinoterapia je možné podstupovať hlavne z preventívneho hľadiska alebo na odľahčenie organizmu. Prvým výstražným signálom, že s telom niečo nie je v poriadku býva väčšinou zápcha. Spolu s ňou sa objavujú rôzne estetické problémy ako vyrážky, ekzémy, svrbenie tela, zápach z úst a celková únava organizmu. Vtedy by sme mali zbystriť pozornosť. Telo nám takýmto primitívnym spôsobom dáva najavo, že nedokáže spracovať druh aj/alebo množstvo potravy, ktoré mu dávame. Namiesto pojedania zbytočných tabletiek na chudnutie, detoxikáciu alebo odkyslenie organizmu môžete prenechať telu jeho prirodzený spôsob očisty. Stačí iba nejesť. 🙂
Existujú rôzne druhy hladoviek. Krátkodobá hladovka, ktorá trvá od 12 – 36 hodín až po dlhodobé, ktoré trvajú 7, 14 až 21 dní, najviac 40. Krátkodobé hladovky môže skúšať každý človek sám na vlastnej koži. Opatrní by mali byť iba ľudia, ktorí trpia vážnymi chorobami srdca, obličiek alebo berú pravidelne lieky. V každom z týchto prípadov sa radšej poraďte s lekárom či je takáto terapia pre vás vhodná.
Pred prvým plánovaným začatím krátkodobej hladovky je potrebné sa pripraviť psychicky. Môžete upovedomiť svojich známych, že jeden deň nebudete jesť. Malá rada: nehovorte nikomu nič, celý deň majte pri sebe iba fľašu s vodou, jedlo odmietnite s poznámkou, že už ste jedli, vyhnete sa zbytočným poznámkam, ktoré môžu zlomiť vašu odhodlanosť vydržať. Takže hladovať môžete od ktoréhokoľvek posledného jedla následných 24 hodín a ak si trúfate a cítite sa dobre môžete to predĺžiť až na 36 hodín. Aby bol takýto pôst čo najefektívnejší, môžete ho prípadne spojiť spolu s očistou kúrou (jarnou, jesennou), kedy pred pôstom jete aspoň týždeň iba jednoduché jedlá, najmä ovocie, zeleninu, kaše a oriešky. Vhodným obdobím na držanie hladovky sú aj isté lunárne cykly. Najviac odpadových látok sa telo zbavuje počas novu, splnu prvej štvrte a druhej. Sú rôzne lunárne kalendáre, ktoré majú vyznačenú presnú hodinu kedy spln alebo nov začína, čo môže byť pre vás akýmsi vodítkom.
Počas hladovky môžete prijímať iba vodu. Takže žiadne čaje, káva, mlieko ani ovocné šťavy. Dôležite je piť veľa vody, kedykoľvek si spomeniete. Ak vykonávate tento pôst v studenších mesiacoch je dobré popíjať vlažnú alebo teplú vodu, pretože telo si uchováva dôkladnejšie svoje zásoby a vám môže byť prechodne zima. Dobré je sa v takéto dni poprechádzať aspoň hodinu na čerstvom vzduchu. Pomôže to s vylučovaním odpadových látok z tela.
Tento druh hladovky v podstate nie je vôbec komplikovaný alebo náročný. Telo má dostatok zásob, aby prežilo oveľa viacej dní v prípade potreby. Takýmto spôsobom, odľahčením tráviacej sústavy, telo môže venovať viac energie na regeneráciu rôznych tkanív a vylučovacích orgánov. Takže sa nemusíte obávať, že umriete od hladu. 🙂
Dôležité je takisto aj to, ako takýto pôst ukončiť. Ak ste vydržali 24 alebo 36 hodín, ukončená kúra ponúka rôzne recepty. Najlepšia v zimnom období bude veľmi dobre uvarená (najlepšie fermentovaná) ovsená kaša na vode, jemne dosladená medom s kúskom kokosového oleja alebo masla. Ďalšou možnosťou je jablko alebo mrkva, ale dôkladne požuté. Vyhýbajte sa v tento deň najmä mastným a ťažko stráviteľným jedlám. Takúto diétu je dobré dodržať ešte aspoň dva dni. Nezabúdajte koľko vás to stálo námahy vydržať nejesť, predsa si hneď svoje vnútro „nezašpíníme“.
Ak takýto pôst budete dodržiavať aspoň raz do týždňa, choroby sa vám budú vyhýbať a kilá pôjdu nenápadne dole. Tak isto môžete krátkodobý pôst využiť v prípade nachladnutia alebo chrípky. Väčšina zvierat neprijíma potravu, keď sú choré. No my – najvyšší článok evolúcie si doprajeme hlavne počas choroby. Iba si zbytočne predĺžime dobu uzdravenia a telo namiesto zabíjania bacilov musí tráviť obed.
Zamyslime sa v prvom rade nad jedlom, ktoré dennodenne vkladáme do úst a nad postojom, ktorý k jedlu máme. Tým zmeníme mnoho. Dopomôcť svojmu telu môžeme takýmto jednoduchým spôsobom – pôstom. Trávenie si vezme na jeden deň dovolenku. Doprajme mu občas tento oddych.