Prostredie vo vnútri nosa je prirodzene slané a teplé, preto by čistá studená voda dráždila nosové sliznice.
Na výplach nosa teda použite mierne slanú vodu ohriatu približne na telesnú teplotu. Telesné tekutiny obsahujú 0,9% soli, to zodpovedá 2,7g j soli (1 odmerka) na 3 dl vody v konvičke určenej na preplach nosa. V prípade, že si nie ste istí kvalitou teplej vody z vodovodu, odporúčame použiť vodu prevarenú.
- Nasypte jednu odmerku (= 2,7g) soli (NaCl) do konvičky. Nepoužívajte náhrady soli, ani soľ ochutenú a pod. Ja odporúčam himalajskú soľ – je jemnejšia k sliznici nosa.
- Nádobu doplňte po okraj vlažnou vodou (cca 37°C). Konvičku môžete pretrepať alebo vodu v nej zamiešať napr. odmerkou, aby sa soľ rýchlejšie rozpustila. Voda musí byť zdravotne nezávadná a teda pitná, ideálne ak je teploty tela. Horúca voda by vám popálila sliznice, studená je doslova nepríjemná.
- Priložte ústie konvičky k nosovej dierke zboku (nie spredu) a mierne zatlačte tak, aby bol nosový otvor uzavretý spičkou nálievky. Roztok by touto nosovou dierkou nemal unikať.
- Dýchajte ústami. Ústa musia byť pootvorené. V priebehu vyplachovania nie je možné dýchať nosom.
- Mierne sa predkloňte tak, aby Vaša hlava bola nad umývadlom. Brada by mala, pokiaľ je to možné, smerovať k hrudi – nemala by byť vysunutá dopredu.
- Hlavu pritom pootočte tak, že sa budete dívať zboku.
- Nakloňte konvičku smerom nahor a voda po chvíli začne samovoľne pretekať vnútrom nosa a vytekať druhou nosovou dierkou von. Keď pretečie asi polovica obsahu konvičky, zdvihnite hlavu a nádobu odstráňte. Väčšia časť vody z nosa samovoľne vytečie, zvyšok je možné vytlačiť ľahkým vydýchnutím nosom alebo jemným vysmrkaním.
- Zvyšnú polovicu roztoku použite na výplach cez druhú nosovú dierku.
- Jemným vysmrkaním odstránime zvyšok vody a výsledkom bude uvoľnený nos. Prach, peľ a iné cudzorodé častice sú preč. Nadobudnete pocit čistého a plného dýchania. Neodporúčam silno smrkať ako keď ste zahlienený, stačí iba jemne vysmrkať zostatkovú vodu.
Všetka voda sa musí dostať von
Po ukončení výplachu by v nose a nosových dutinách nemala zostať žiadna voda. Hlavne v zime by to mohlo spôsobovať problémy. Bežne je na dokonalé odstránenie tekutiny z nosa dostatočné obyčajné vysmrkanie.
Robím niečo nesprávne?
Problém: voda nevyteká z druhej nosovej dierky.
Príčina môže byť dvojaká:
- Nos je upchatý, pretože sú opuchnuté nosové sliznice. V prípade, že nosom nemôžete dýchať, nepretečie ním ani voda. Slaná voda má ale na sliznice uvoľnujúci účinok a môže teda upchatý nos postupne spriechodniť. Preto nechajte vodu v nosovej dierke asi na dobu 5 sekúnd. To opakujte aj pri druhej nosovej dierke a opäť ponechajte roztok chvíľu vo vnútri. Tento postup so striedaním nosových dierok opakujte pokiaľ nezačne voda nosom pretekať.
- V prípade, že ústie konvičky držíte pod nevhodným uhlom, prípadne, keď tlačíte ústie nálievky proti stene nosa, voda vôbec nevteká do nosovej dierky.
Problém: Voda steká do úst a do krku.
Príčina: pravdepodobne máte bradu príliš vysunutú dopredu. Doporučené je naopak bradu pritlačiť na hruď.
Problém: Preplachovanie páli alebo je nepríjemné.
Príčina: Nízka koncentrácia soli spôsobuje pocit tlaku na sliznici. Naopak príliš veľa soli alebo príliš chladná voda spôsobuje pocit pálenia. Voda by samozrejme nemala byť ani príliš horúca, doporučená teplota je okolo 37°C. Správna koncentrácia soli je daná rozpustením plnej odmerky soli v konvičke úplne naplnenej vodou.
Príliš časté používanie kvapiek do nosa môže dráždiť nosovú sliznicu a môže viesť k jej opuchu. Naopak mierne slaná voda má na sliznice prirodzený uvoľňujúci účinok a sliznica sa stáva odolnejšou proti baktériam a vírusom. Teplá slaná voda tiež podporuje samočistiace mechanizmy dýchacích ciest a prispieva k odstraňovaniu hlienov a cudzorodých častíc z pľúc.
Ako často je možné konvičku používať?
Konvičku je možné používať denne. V špeciálnych prípadoch – napr. pri zvýšenom množstve alergénneho peľu vo vzduchu, pri silnejšom prechladnutí alebo pri zápale prinosových dutín – môže byť nos preplachovaný 2-4x denne. Za normálnych okolností, keď je výplach používaný ako preventívne a hygienické opatrenie, je dostatočné preplachovať 1x denne.
Čistenie nosových priechodov pomocou konvičky má niekoľko výhod:
- Slaná voda je pre organizmus prirodzená. Bez umelých chemických vplyvov na sliznice.
- Použitie konvičky nie je nákladné – stačí teplá voda a bežná kuchynská soľ.
- Konštrukcia nádoby zaručuje bezproblémové priľnutie jej ústia k nosovej dierke. Voda pri preplachovaní preteká prirodzeným tlakom vďaka gravitácii.
- Slaná voda zlepšuje odolnosť slizníc proti bakteriálnym a vírusovým infekciam.
- Teplá slaná voda uvoľňuje opuchnuté sliznice.
- Vyplachovanie nosových priechodov slanou vodou pomáhá pri prevencii a zmierňuje priebeh zápalu nosových dutín.
- Preplachovanie slanou vodou odstraňuje z nosa prach a peľ a tak zmierňuje nepríjemné príznaky pri alergiach.
- Čistenie nosa odstraňuje z nosa prach a peľ a tak zmierňuje obtiaže pri alergii.
- Použitie konvičky pomáha po chirurgických zásahoch v oblasti nosa.
- Prirodzene uvoľňuje nos pri bežnej nádche.
- Pomáha pri pocite nepríjemne suchého nosa.
- Môže pomôcť tehotným ženám, ktoré majú nepriechodný nos v dôsledku hormonálnych zmien.
- Posiľňuje prirodzené čistiace mechanizmy dýchacích ciest.
Vysvetlenie základných pojmov
Procedúra výplachu nosa sa nazýva nosová sprcha alebo laváž nosa, v systéme jogy sa tento proces označuje ako džala nétí (v angličtine Jala Neti). Nádoba na výplach nosa používaná v rámci jogy sa tradične nazýva Lota Néti, v angličtine Neti Pot. Okrem toho sa môžeme stretnúť s dávnejšie používanými názvami ako nosný irigátor, či aplikátor.